FB
Język japoński


Język japoński jest językiem wschodnioazjatyckim o niejasnym pochodzeniu. Niektórzy twierdzą, że wywodzi się z grupy języków altajskich, a inni utrzymują nawet, że jest spokrewniony z baskijskim. Choć Japończycy stosują aż trzy systemy pisma: dwa sylabariusze - HIRAGANA, KATAKANA oraz znaki chinńkie KANJI, to wystarczy poznać 46 znaków hiragany, żeby zacząć czytać po japońsku!

Gramatyka języka japońskiego jest prostsza od gramatyki naszego języka (na przyklad: występują tylko dwa czasy - teraźniejszo-przyszły i przeszły), a wymowa jest bardzo łatwa dla Polaka. Język japoński wcale nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Jest za to całkiem różny od języków europejskich!

język japoński to klucz do drzwi do świata kultury i sztuki, które składaja się nie tylko z sushi, mang, anime, bonsai, karate, origami, sake, kimon, sumo, ikebany i seppuku, ale także do skomplikowanego systemu społecznego, tradycji i wysoko rozwiniętej techniki oraz wielu, wielu innych ciekawych rzeczy.

Kurs języka japońskiego przewiduje opanowanie dwóch sylabariuszy (hiragany i katakany) a także minimum 100 chińskich znaków kanji. Po czterech semestrach nauki uczestnik może dość swobodnie używać prostego języka japońskiego w tematach dnia codziennego. Z powodzeniem może pojechać do Japonii i pytać o drogę, zamawiać jedzenie w restauracjach, zaprzyjazniać się i rozmawiać z japońskimi znajomymi o swoich hobby, planach i zamiarach. Może też wytłumaczyć, jak zrobić ulubioną polską potrawę, a Japończykom spotkanym w Polsce potrafi wyjaśnić, gdzie sa najciekawsze miejsca i co najlepiej kupić jako omiyage, czyli pamiątke. Program nauki skonstruowany jest tak, że po opanowaniu całej podstawowej gramatyki, naukę języka można kontynuowac dalej we własnym zakresie, poszerzając tylko zasoby słownictwa i znaków chińskich. Kurs języka japońskiego urozmaicony jest małymi wykładami o historii i kulturze Japonii. W trakcie nich można się dużo dowiedzieć o zyciu codziennym w Kraju Kwitnącej Wiśni, obyczajach i zachowaniach Japończyków oraz stereotypach na ich temat. Można też na własne oczy zobaczyć kimona i poczuć trudy kaligrafii.

Copyright © 2007 www.sjao.uni.wroc.plwizyt 296860 on-line 1 Realizacja: Intellect.pl